info@penzionreva.cz
Facebook +420 774 904 325

Kolonáda na Reistně

Výhled na Valtice a další světové strany

Na zdech je německy napsáno: „Syn otci, bratr bratrům.“ a „Nezapomenutelným předkům jediný zůstávající syn.“  Jako vzpomínku na bratry a otce tak stavěl Kolonádu na kopci Reistna Jan Josef I. 

Kolonádu původně navrhl geniální Josef Hardmuth jako podobiznu Glorietu vídeňského Schönbrunnu, architektem při stavě však byl Josef Kornhäusel, začal ji stavět Alois I. z Lichtenštejna, ale snažil se dokončit Jan Josef I., na pomoc přišlo vojsko a stavbu dokončil Josef Poppelack. Při stavbách se narazilo hned na několik problémů, jedním z nich byly i peníze. Kolonáda tak spatřilo světlo světa ve finální podobě až v roce 1817.

O století později se však Kolonáda ocitla v hraničním pásmu a díky krásnému výhledu na všechny strany se z ní stala pozorovatelna pohraniční stráže. Teprve v roce 1989 přešla kolonáda do správy Národního památkového ústavu a byla postupně zrekonstruována. Nyní se jedná o krásné místo, stále s přenádhernou vyhlídkou přímo nad Valticemi. 

Pokud vyrazíte na Reisnu, zkuste to pěšky. Nahoře vedle Kolonády totiž začíná Stezka bosou nohou, která vás provede krásný okolím vinic.