info@penzionreva.cz
Facebook +420 774 904 325

Zámek Lednice

Světové kulturní a přírodní dědictví

Historie lednického zámku je více než bohatá a táhne se minimálně od 13. století, kdy byla v lednici vybudována tvrz, která měla strážit přechod při řece Dyji. Tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek, který byl ve druhé polovině 17. století za vlády Karla Eusebia barokizován. Vznikl tak rozsáhlý komplex zámku i hospodářských budov. Eusibius se rozhodl zvelebit panství a vznikl park s kašnami s vodotrskem. Eusibius dal vybudovat oranžerii, předchůdce dnešního skleníku. Ke konci 17. století vznikly jízdarny, které se dochovaly dodnes. V 18. století byl vybudován počáteční skleník a alej mezi Valticemi a Lednicí. Došlo k pár změnám v duchu klasicimu. Na počátku 19. století je v parku zbudováno několik romatických staveb jako je Minaret, Janův hrad, Apollonův chrám a Tři Grácie. Po několika drobnějších úpravách bylo v letech 1846 - 1858 přikročeno k poslední rozsáhlé přestavbě zámeckého komplexu v novogotickém slohu. Byl postaven skleník po vzoru londýnské zimní zahrady. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem na základě Benešových dekretů. Vystřídalo se zde mnoho pánů, některých důležitých, některých ještě důležitějších.

Lednický zámek a jeho prostředí nabízí pohled na krásnou historii. Od koníren po nádherný park, od skleníku po minaret. Procházka skrz areál se vychutnává skoro sama. Palmový skleník pokrývá 52 tisíc kusů skleněných tašek a obsahuje přes 250 druhů tropických rostlin z nichž je nejznámější Píchoš Altensteinův, jehož stáří se odhaduje na 300 až 500 let.

Určitě však nezapomeňte zavítat i do samotného zámku na exkurzi, kde si můžete projít skrze reprezentační prostory a soukromé knížecí apartmány.  Reprezentační sály zámku charakterizují vynikající řezbářské a truhlářské práce uplatněné v romantických interiérech na podlahách, obložení stěn a stropech. Jednou z nejzajímavějších místností zámku je vstupní hala, jíž vévodí vyřezávané dřevěné schodiště zabudované jen do zdi a obrovský mosazný lustr se 116 rameny. Dech Vám určitě vyrazí reliéf stromu života ze slonové kosti a knihovna s vyřezávaným schodišťem vyrobeným z jednoho stromu.

Není divu, že Lednický Zámek patří k nejnavštěvovanějším objektům v České republice.